Darts / 【CUESOUL】JIHO series S6 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | QSOL |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
This series was developed for users who want to start playing darts more casually.
The set includes a barrel and an integrated flight, and can be played immediately after purchase.
Despite the low price range, a wide variety of shapes and sizes are available.
Straight, torpedo, front center of gravity, etc,
The lineup allows players to choose according to their grip and throwing style.
Some models are also available in coated finishes and different weights,
This is a series that allows players to find "one that fits them" while keeping the price low.
From "a first set" to "a second set for casual use", this series is suitable for a wide range of uses.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
JOKER DRIVER
jof0522 ShapeJPY 907 ( USD 5.76 )
-
FLAGS
Hooded Sweat Shirt Limited Edition Black MJPY 9,900 ( USD 62.98 )
-
one80
JAIME JAIME NUNEZ CORTES Model Steel 23gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
PteraFactory×S4
BullRanger StrawberryMilkJPY 715 ( USD 4.54 )
-
MASTER STROKE
T-shirts SEIGO ASADA seigo ver.2 Black XXXLJPY 3,800 ( USD 24.17 )
-
one80
Bavaria Ultra 04 2BA 19gJPY 9,000 ( USD 57.26 )