Darts / 【Harrows】RYAN SEARLE Model SERIES 3 2BA 18g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Model of PDC player "Ryan Searle".
The new model features a completely scull-milled front section.
The aesthetics perfectly embody the identity of the Heavy Metal Series, while the unique design on the barrel enhances the consistency of the grip.
The barrel maintains the tapered shape favored by Ryan Searle, and is coated with a durable black titanium nitride coating,
The barrel is then coarsely sandblasted to achieve an overwhelmingly solid feel when gripped.
The intense red ring cut at the rear maintains the "Ryan Searle" signature color while adding a visual accent.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 51mm
Maximum diameter: 6.6mm
Barrel weight: 16g
Barrel match weight: ±0.05
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Ryan Searle Model Items
-
Harrows
RYAN SEARLE Model SERIES 3 Steel 30gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
RYAN SEARLE Model SERIES 3 2BA 18gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
RYAN SEARLE Model SERIES 3 Steel 26gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
L-Style
KRYSTAL ONE Ryan Searle Model ver.4 ClearJPY 3,960 ( USD 25.19 )
-
Harrows
RYAN SEARLE Model SERIES 3 Steel 23gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
harrows
PRIME Ryan Searle2 7558JPY 489 ( USD 3.11 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
UNICORN
GRIPPER4 ELEMENTS 2-TONE Red/Clear Ultra Short No.78978JPY 458 ( USD 2.91 )
-
G's DARTS
Yuji Eguchi Pro Model Plus1JPY 13,750 ( USD 87.48 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model Steel 22gRJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
CAMEO
GARMENT NB DENIM BLACKJPY 5,998 ( USD 38.15 )
-
L-Flight
flf1524 ShapeJPY 764 ( USD 4.86 )
-
JOKERDRIVER
-ZERO- METEORA CenterJPY 79,200 ( USD 503.94 )