Darts / 【TRiNiDAD】BASSA Katsuya Shinohara Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 55.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The ultimate straight darts, stripped down to the bare essentials.
Katsuya Shinohara's first model BASSA.
This first model is a simple straight dart with a lot of attention to detail.
The soft model has an unimaginably straightforward grip from its 55mm long straight darts.
The multi-faceted cuts on the main grip are arranged at different angles to create a powerful cut configuration that can be fed firmly, while the front of the barrel is composed of ring cuts only.
The steel model has been lengthened to 52mm and weighs 22.8g, making it a more steel-specific specification.
We hope that you will pick up this stripped-down, extreme straight dart.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 55.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 20.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )