Darts / 【TRIPLEIGHT】Loud Roar ST MASAHIRO KUBOTA MODEL 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Shark Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The "Loud Roar" model, which embodies Masahiro Kubota's aggressive playing style, is now available in a straight type!
TRIPLEIGHT "Loud Roar ST" KUBOTA MASAHIRO
Inheriting the feeling of Loud Roar, the overall length has been extended by 3mm and the weight has been slightly increased, evolving to specifications that further enhance straightness and stability.
The optimized straight body suppresses blurring at the time of release and delivers a sharp flight as if drawing a line.
A spiral cut is placed in the front area for outstanding impact. This supports a strong grip and stable push.
The main area features the iconic Loud Roar
The main area inherits the combination of nut cut and triangle cut.
While providing a clear grip on the fingertip, the cut is smooth and easy to pull off.
The straightened design allows the cut performance to be conveyed more directly to the player.
The rod, which bears the name of "Roar", penetrates the target more straightly and more powerfully.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 47.0mm
Maximum diameter: 6.8mm
Barrel weight: 19.5g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Due to the characteristics of the rainbow coating, there are individual differences in color balance.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )