Darts / 【MIRARCH】Realign Neo Type1 torpedo Yukina Chiba devise
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.8mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The "Realign Torpedo," a model devised by Yukina Chiba, has been redesigned with a new balance of length, weight, and maximum diameter, and is now available as the Neo series with even higher operability.
From the previous model
Overall length -2mm
Weight -2g
Maximum diameter -0.2mm
Sharper and more balanced for easier swinging.
THE Torpedo shape, which utilizes Realign's unique distinct taper, has been retained, and an ARCH cut has been adopted to prevent wear over long periods of use.
In addition, a thicker ring cut has been placed as a sub-cut.
The design allows the user to fly light and yet powerful, simply by "gently gripping" the tapered portion.
We are confident that this is a must-have for all Torpedo enthusiasts and players who are looking for a good release.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.8mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Yukina Chiba Model Items
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Yukina Chiba Model ver.5 YUKINA Shape PurpleJPY 900 ( USD 5.70 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE I'LL? Yukina Chiba Model 18.5gJPY 13,800 ( USD 87.56 )
-
L-Flight×DYNASTY
PRO Yukina Chiba Model ver.4 YUKINA Shape WhiteJPY 850 ( USD 5.39 )
-
DYNASTY
A-FLOW"I'LL 80"CHIBA YUKINA ModelJPY 8,479 ( USD 53.80 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINEI'LL IV YUKINA CHIBA MODEL 20gJPY 15,800 ( USD 100.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE I'LL? Yukina Chiba Model 21.5gJPY 14,800 ( USD 93.89 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )