Darts / 【Harrows】GEO PARALLEL QP Steel 23g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 6.9mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The GEO is the pinnacle of Harrows' tungsten models and the culmination of Harrows' technology.
The precision machining on the barrel is the result of rigorous testing and advanced manufacturing processes.
The cuts throughout provide the ultimate grip and feel for the player.
GEO is available in three sophisticated profiles: Parallel, Torpedo, and Bomb.
It guarantees a dart that blends perfectly with every player and throw style.
Visually, GEO has a presence that asserts its performance.
The barrel combines a durable two-tone blue titanium nitride coating with the original color of tungsten to create a luxurious, eye-catching aesthetic that reflects the technology inside.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 6.9mm
Barrel weight: 23.0g
Barrel Match Weight: ±0.05
Standard: Hard
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Quick Point x 3 (1 set)
Case x 2
Quick Point Tool
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 151.51 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )