Darts / 【Joker Driver】NEXUS15 GAMBLER Scuderia MidFront
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | JOKER DRIVER |
| Materials | Tungsten 95% |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.9mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
The JOKER DRIVER has finally established itself as a barrel manufacturer recognized by top players.
JOKER DRIVER has finally established itself as a barrel manufacturer that is recognized by top players.
The JOKER DRIVER is made from A.L.M.T. Corp.'s Hevy Metal (registered trademark), which has a higher density and stability compared to materials used in overseas products.
(registered trademark) (95% tungsten, nickel, etc.), which is more dense and stable than foreign materials.
The product is manufactured completely in Japan, from the milling of raw materials to molding.
They are processed at a factory that also manufactures satellite parts (ultra-high performance and ultra-high quality).
The weight tolerance is less than 0.03g for a set of three, and the dimensional tolerance is within ±0.01mm for a set of three.
The weight tolerance is less than 0.03g for a set of three, and the dimensional tolerance is within ±0.01mm for a set of three.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )