Darts / 【Ultima】SHIN-YA STIRIA EXCORE(4BA)
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Mulch Cut |
| Length | 37.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.0g |
| Standard | 4BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The fourth title in the popular Shinya series is "STIRIA".
The specifications have been drastically changed from the previous Shinya series. The overall length has been extended by 1mm to emphasize straight-line performance.
The wing cut and ring cut are arranged alternately as a weaker cut for better release and a slightly stronger cut to transmit power to the barrel without loss. The result is a sharp flight that you would not expect from a bullet-shaped gun.
In addition, the dot cut is placed so that players who place their fingers on the tip of the barrel can check the grip position sensitively.
[Barrel Specifications]
Overall length: 37.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Weight: 16g (Barrel only)
Material: 90% Tungsten
Type: 2BA / EXCORE
Shinya Kimishima Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
L-Flight
flf2510 ShapeJPY 911 ( USD 5.79 )
-
JOKER DRIVER
jof0221 FFJPY 550 ( USD 3.49 )
-
Joker Driver
NEXUS09 SIC BO(MidRear)JPY 25,300 ( USD 160.97 )
-
JOKER DRIVER
jof0213 FSJPY 550 ( USD 3.49 )
-
Edge Sports
Master Flight msf5043 ShapeJPY 900 ( USD 5.73 )
-
Fit Flight Air
fif3522 StandardJPY 880 ( USD 5.59 )