Darts / 【GRRM】Hawaii Ala moana Seiya Asakura Model
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Green Room |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
Ala moana" (Ala moana), modeled by Seiya Asakura
The straight barrel used by Hiroshima's Seiya Asakura.
The barrel is divided into 3 areas and each area has a different cut, making it an all purpose barrel for any player.
By adjusting the maximum diameter and the depth of engraving inside the barrel, the weight of 18g can be felt from setting to releasing.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 45.0mm
Maximum diameter: 6.7mm
Weight: 18.0g
Center of Gravity: Center
Contents
Barrel x 3
Flight x 3
Shaft x 3
Tip x 3
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2016-05-07
The depression in the middle is exquisite!
The exquisite indentation tells you the grip position without eliminating the goodness of the straight's unique pull out.
The weight is heavy and easy to throw. It flies with a smooth extension.
I like this barrel the best among all the barrels I have tried so far.
I really recommend it.
5 people found this helpful
Seiya Asakura Model Items
-
GRRM
Hawaii Ala moana Seiya Asakura Model Black LimitedJPY 13,240 ( USD 84.24 )
-
RED DRAGON
Seiya Asakura model 2 Steel 23g 2287JPY 12,100 ( USD 76.98 )
-
RED DRAGON
Seiya Asakura model 2 2BA BW21g FW23 2288JPY 12,100 ( USD 76.98 )
-
COSMO DARTS
voltAge Seiya Asakura modelJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
RED DRAGON
UK SEIYA ASAKURA 1 24g Steel tipJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
Fit Flight
fif1291 ShapeJPY 712 ( USD 4.53 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )