Darts / 【COSMODARTS】Shintaro
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | COSMO DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.9mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
This season, he has won two consecutive titles in "SOFT DARTS PROFESSIONAL TOUR JAPAN" and
The second place in "THE WORLD SOFT DARTS WORLD CHAMPIONSHIP 2014 STAGE 4" held in Japan for the first time in September this year
The signature model of Shintaro Inoue, who has achieved brilliant results such as second place in the "THE WORLD SOFT DARTS WORLDAMPIONSHIP 2014 STAGE 4" held for the first time in Japan in September this year.
It is a simple cut with orthodox specifications, but it is a product filled with particulars such as the exquisite taper of the grip area.
Specifications
Material: 90% tungsten
Length:40.0mm
Maximum diameter:6.9mm
Weight:16.5g
Shintato Inoue Model Items
-
COSMODARTS
ShintaroJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
COSMODARTS
ShintaroJPY 13,200 ( USD 83.06 )
-
COSMODARTS
Shintaro Inoue v2 Shintaro Inoue Model 2BAJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
Fit Flight Air
fif1312 ShapeJPY 880 ( USD 5.53 )
-
Fit Flight AIR
Shintaro Inoue Model ver.2 ShapeJPY 970 ( USD 6.10 )
-
Fit Flight
Shintaro Inoue Model ver.2 ShapeJPY 870 ( USD 5.46 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )