Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE"HAMMER"Benjamin Darsch Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Micro Cut , Wave cut ( Scalloped cut,Ripple cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 53.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The advantage of the straight shape is maximized. Multiple straight shape with more expandability.
The front, middle and rear cuts have been adjusted to perform their respective roles.
First of all, the rear part is equipped with the ring and ripple cuts to make the sharp flight of the straight barrel more robust.
In the center, three types of carving cuts and micro shark cuts create a well-balanced grip.
In the front part, microshark and ring cut are placed to be effective for both "backhanders" and "fronthanders".
A multiple straight with a wide variety of functions, versatility and possibilities in a total length of 53mm is completed.
Specifications
Material : Tungsten90
Length : 53.0mm
Maximum Diameter : 6.2mm
Weight : 18.0g(Barrel only)
Set Contents
Shaft : LARO
Tip : Premium Lippoint
Flight : Dee.flight with A-FLOW logo
Benjamin Darsch Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )