Darts / 【TARGET】JACKPOT ADRIAN LEWIS MODEL PIXEL 90% 2BA 18g 122529
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 48.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.2mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
New model supervised by 2 times world champion Adrian "Jackpot" Lewis!
The new model has the same specs as the barrel used by the world champion, but with the addition of Pixel Grip Technology.
The entire barrel is coated with black titanium and the first pixel in pixel processing for improved grip performance.
ADRIAN LEWIS PIXEL SOFT TIP
Material: 90% Tungsten
Length: 48.0mm
Maximum Diameter:6.2mm
Barrel weight:16.5g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2017-09-24
It looks cool and the weight is just right.
I would want this barrel in a heartbeat if I had the money.
It is a good barrel that I would like to buy someday.
14 people found this helpful
ADRIAN LEWIS Model Items
-
TARGET
ADRIAN LEWIS model GEN-4 steel 26g 190025JPY 10,000 ( USD 62.97 )
-
TARGET
ADRIAN LEWIS Model BLACK Swiss Point 22g 190165JPY 13,300 ( USD 83.75 )
-
TARGET
ADRIAN LEWIS Model BLACK Swiss Point 26g 190167JPY 13,300 ( USD 83.75 )
-
TARGET
JACKPOT ADRIAN LEWIS MODEL 80% STEEL 22g 101330JPY 6,926 ( USD 43.61 )
-
CONDOR
AXE THE CONQUEROR Adrian Gray Model Standard Short BlackJPY 1,879 ( USD 11.83 )
-
TARGET
JACKPOT ADRIAN LEWIS MODEL 80% STEEL 24g 101331JPY 6,926 ( USD 43.61 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )