Darts / 【Bull's Fighter】Tungsten80% Zagam
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | bull's fighter |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.8mm |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
This is a new series produced by Bull's Fighter for beginners.
The design was devised based on 10 years of dart production know-how and consists of various styles of darts.
Unlike the Eurpoean darts which are also reasonably priced, we have pursued a style that suits the Asian body type and throwing style.
Zagam
A 6.8mm straight type with a tightly packed core and good balance.
The long U-shaped cutting at the very back of the barrel is the most attractive feature, and the
The thick ring cut that is partially included will maintain the life of the cut for a long time.
Specifications
Material: 80% Tungsten
Length:43.0mm
Maximum Diameter:6.8mm
Barrel weight:18g
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.19 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )