Darts / 【MONSTER】HELIOS III GORDON DIXON Model STEEL
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | MONSTER |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Steer cut( Step cut ) , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.5mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
HELIOS III
MONSTER American player GORDON DIXON
(Gordon Dixon)'s third model appeared in GLOBAL MODEL.
The balance of the first model and the design of the second model
It was finished in the masterpiece of the HELIOS series until now that combines the balance of the first model and the design of the second model.
Gold accents are applied, and if you take it in your hand
You will see that this barrel has both beauty and performance.
helios iii steel 24g
Material: 90% tungsten
Barrel weight: 22.0g
Barrel diameter: 6.6mm
Barrel length: 47.5mm
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
GORDON DIXON Model Items
-
MONSTER
HELIOS III GORDON DIXON Model 2BAJPY 12,018 ( USD 76.47 )
-
MONSTER
HELIOS 2BAJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
MONSTER
HELIOS STEEL 22gJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
MONSTER
HELIOS2 Gordon Dixon Model STEEL 22gJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
MONSTER
HELIOS III GORDON DIXON Model STEELJPY 12,100 ( USD 76.98 )
-
MONSTER
HELIOS2 Gordon Dixon Model 2BAJPY 10,695 ( USD 68.04 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
haf2267 TeardropJPY 489 ( USD 3.11 )
-
TRiNiDAD
ArmSupporter Mechanic Yuki Yamada Model LJPY 1,980 ( USD 12.59 )
-
CAMEO
STREAM NEO BleuJPY 3,290 ( USD 20.93 )
-
Harrows
AURA 95% A2 STEEL 22gJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
CAMEO
DRESS SLEEVE CAMO BLACK×BLUEJPY 2,017 ( USD 12.82 )
-
DYNASTY×FlightL
Park Hyunchul ver.3 Teardrop RedJPY 764 ( USD 4.86 )