Darts / 【Winmau】Aspria 95%/85% Tungsten 24g No.1409
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | WINMAU |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
By adopting Aspria Dual Core technology, the world of darts has changed!
Using the latest CAD CAM processing technology, the innovative Axis-Grip allows for great control.
Dual core fusion technology with 95/85% tungsten front loaded billet.
Front bias at throw for perfect balance and great trajectory to target.
Gold plating and onyx coating for high durability.
DUAL CORE] Two types of tungsten (95%/85% ratio) are combined to achieve more than just a front center of gravity flight.
AXIS-GRIP】The grip pattern is designed for easy control of the barrel's axis.
ASPRIA 95%/85% TUNGSTEN DARTS STEEL 24g
Specifications
Overall Length: 50mm
Maximum Diameter: 6.7mm
Weight: 24.0g
Standard: Hard
Contents
Barrel (3pcs), Prism Shaft (3pcs), Prism Flight (3pcs), Premium Point Protector (1pcs)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )