Darts / 【COSMODARTS】GAOOO!!! Shunpei Noge Model
( 1 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | COSMO DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Wing Cut , Steer cut( Step cut ) , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
cosmo darts gaoooo!!!!
GAOOO!!!
The new model of the signature of the player Shunpei Noge who gets a wide support from men and women of all ages, domestic and international, finally appeared with full force.
Contrary to the eccentric naming, the meticulously designed outline is particularly excellent.
The synergistic effect of the 19.0g weight setting sharpens the sense of throwing.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 41.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:19.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Japan Review
5.00
1 Reviews
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2019-03-24
I purchased this at the same time as the Canis Major M49X. Both Gao and M49X are ideal for me as I am a last part 2 finger grip person. I think it gives me more stability than a straight barrel because I can grip it lightly and still make fewer mistakes than with a straight barrel.
I have tried the Torpedo for two years after having thrown a long, thin, straight barrel for two years, and while I feel the advantages of the Torpedo, I also like the straight barrel.
I am not sure whether to take stability or comfort. It's hard to decide.
9 people found this helpful
Shunpei Noge Model Items
-
SHADE
PLAYER COLLABORATION T-shirt 2025 Shunpei Noge Black MJPY 4,500 ( USD 28.63 )
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2025 Shunpei NogeJPY 3,000 ( USD 19.08 )
-
Fit Flight Air
Shunpei Noge4 Shunpei Noge Model Standard ClearJPY 970 ( USD 6.17 )
-
COSMODARTS
GAOOO!!! Shunpei Noge ModelJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
COSMODARTS
Shunpei NOGE v2 Shunpei Noge Model 2BAJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
TARGET
Shunpei - NOGE80JPY 6,518 ( USD 41.47 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )