Darts / 【TRIPLEIGHT】JAM2 Kaori Sagawa Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Wing Cut , Micro Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The second model of TRIPLEIGHT player Kaori Sagawa with DLC coating and geared up.
Shark cut and wing cut are placed on the clear grip area for better hooking.
The barrel is straight from the end to the shark cut area, so it feels like throwing a straight barrel to the player with the rearmost grip.
The weight is concentrated in the front of the barrel for a sharp, front-heavy flight that cannot be experienced with a straight barrel.
The JAM2 is a combination of the advantages of straight and torpedo barrels.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter:7.4mm
Barrel Weight:17.2g
Standard:2BA
Contents
Barrel x3(1set)
Flight Dee.flight with TRIPLEIGHT logo x3(1set)
Shaft LARO x3 (1 set)
Tip Premium Lippoint x3(1set)
Kaori Sagawa Model Items
-
TRIPLEIGHT
JAM3 KAORI SAGAWA MODEL 2BAJPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
TRIPLEIGHT
JAM3 KAORI SAGAWA MODEL SteelJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
fga0041 JPY 314 ( USD 1.99 )
-
TRIPLEIGHT
JAM2 Kaori Sagawa ModelJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
TRIPLEIGHT
JAM Kaori Sagawa modelJPY 9,799 ( USD 62.34 )
-
Tip Case fga0057 Black JPY 524 ( USD 3.33 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TARGET
ENDEAVOUR MAC KASUMI SATO Model 2BA 210403JPY 16,800 ( USD 106.89 )
-
TARGET
RVB 95 x ECHO Raymond van Barneveld model Swiss Point Steel 21g 190175JPY 17,000 ( USD 108.16 )
-
SHADE
Player collaboration pin badge Mariko KimuraJPY 1,500 ( USD 9.53 )
-
one80
Moon Jelly ver.2 Mari Komori Model 2BA 18gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
JOKERDRIVER
CRYSTAL HALCYONJPY 35,200 ( USD 223.97 )
-
JOKERDRIVER
-ZERO- St5 Mid rearJPY 79,200 ( USD 503.94 )