Darts / 【TRIPLEIGHT】JAM3 KAORI SAGAWA MODEL 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut , Wing Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The third installment of the popular JAM series is now available.
The main grip area at the very back has slit cuts alternating with double rings to eliminate any slippage from set-up to take-back, and triangle cuts are combined to adjust the grip pressure.
The micro-cut in the taper area bites into the fingers and produces a strong straight-line action.
The body and front area have been narrowed down from the BLACK color of the previous model to the beautiful RAINBOW color of this model.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 18.5g (barrel only)
Standard: 2BA
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Kaori Sagawa Model Items
-
TRIPLEIGHT
JAM3 KAORI SAGAWA MODEL 2BAJPY 13,800 ( USD 87.80 )
-
TRIPLEIGHT
JAM3 KAORI SAGAWA MODEL SteelJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
fga0041 JPY 314 ( USD 1.99 )
-
TRIPLEIGHT
JAM2 Kaori Sagawa ModelJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
TRIPLEIGHT
JAM Kaori Sagawa modelJPY 9,799 ( USD 62.34 )
-
Tip Case fga0057 Black JPY 524 ( USD 3.33 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )