Darts / 【ULTIMA DARTS】ROSETTA Tomohiro Itagaki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Spiral Cut , Mulch Cut |
| Length | 47.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.1mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
PERFECT Tomodai Itagaki Player Signature Model
The "ROSETTA" is a straight dart designed for soft darts.
The barrel body is designed to be thin to increase density and to allow the user to clearly feel the center of gravity when gripping.
The taper of the barrel is 0.1mm in the front and back, making it easy to find the perfect grip position.
We highly recommend this barrel for first time straight darts players and female players with thin fingers.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:47.0mm
Maximum Diameter:6.1mm
Barrel Weight:17.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Tomohiro Itagaki Model Items
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
DMC
Phoenix STEEL 23gJPY 35,200 ( USD 223.97 )
-
L-Flight
Yukari Fujino Model ver.2 shape MIXJPY 990 ( USD 6.29 )
-
one80
BACK TO BASICS JLS BAS Steel 24gJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
TARGET
RVB 95 G4 Heli Shaft Black Intermediate 380051JPY 2,570 ( USD 16.35 )
-
S4
Reel Keyholder REIWA BlackJPY 660 ( USD 4.19 )
-
one80
Gunner80 Lourence Ilagan Model Steel 22gJPY 13,200 ( USD 83.98 )