Darts / 【TARGET】RICKY EVANS RAPID STEEL 21g SOFT 18g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 51.3mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 6.0mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
A 90% tungsten dart designed for Ricky Evans.
Ricky Evans
As his nickname "Rapid" suggests, Ricky Evans is a legend when it comes to throwing darts.
At the 2017 World Championship, he recorded a 180 score in 2.16 seconds.
RAPID STEEL 21g
Specifications
Material: 90% tungsten
Length:51.3mm
Maximum diameter:6.0mm
Barrel Weight:21.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
RICKY EVANS Model Items
-
TARGET
VISION ULTRA RICKY EVANS 334260JPY 398 ( USD 2.51 )
-
TARGET
RICKY EVANS RAPID STEEL 21g SOFT 18gJPY 9,167 ( USD 58.15 )
-
TARGET
VISION ULTRA RICKY EVANS 334250JPY 398 ( USD 2.51 )
-
TARGET
RICKY EVANS RAPID STEEL 23g SOFT 18gJPY 9,167 ( USD 58.15 )
-
TARGET
RICKY EVANS RAPID SOFT 18g SOFT 18gJPY 9,167 ( USD 58.15 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )