Darts / 【ULTIMA DARTS】Liberta Masaki Taira Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
ULTIMA DARTS Taira Masaki's first signature model
Nickname:Taira-kun
Product Description
The rear part has a wide ring cut with a step and a shallow vertical cut to enable a strong finger grip.
The front part has a shark cut that assists the grip and the stepped design makes it easy to find the right grip position and hold your fingers firmly.
The barrel is 45mm in length for a straighter flight and 18.0g in weight to accelerate the flight.
Recommended for those who want to throw with a firm grip.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Overall Length:45.0mm
Maximum Diameter:7.0mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
CUESOUL
JIHO series S6 18gJPY 9,990 ( USD 63.55 )
-
JOKER DRIVER
jof0522 ShapeJPY 907 ( USD 5.76 )
-
FLAGS
Hooded Sweat Shirt Limited Edition Black MJPY 9,900 ( USD 62.98 )
-
one80
JAIME JAIME NUNEZ CORTES Model Steel 23gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
PteraFactory×S4
BullRanger StrawberryMilkJPY 715 ( USD 4.54 )
-
MASTER STROKE
T-shirts SEIGO ASADA seigo ver.2 Black XXXLJPY 3,800 ( USD 24.17 )