Darts / 【ULTIMA DARTS】Fuel3 Naoto Masujima Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | ULTIMA DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 40.5mm |
| Weight (barrel Only) | 17.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
ULTIMA DARTS Naoto Masujima 3rd model
Inheriting the polygonal cut of the previous model, the Fuel3 has a strong hard-core cut with knurled cuts and shark cuts placed in between.
The end point of the center taper has a step cut as a grip marker. The marker's assertiveness is also kept mild, allowing for grip adjustment without compromising the grip feel.
The strong cut makes it easier to transmit the force of release to the darts and achieves stability of flight.
Shortened overall barrel length of 40.5mm and center of gravity position is designed with a forward center of gravity. Aggressive style with sharp flight.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 40.5mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 17.5g
Standard: 2BA
Center of Gravity:Front
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 22gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
CAMEO
AERO PLUS RedJPY 1,711 ( USD 10.89 )
-
FLAGS
Coach Jacket Navy MJPY 7,900 ( USD 50.25 )
-
TARGET
POWER-9FIVE PHIL TAYLOR'S GEN-2 STEEL 24g 200115JPY 15,400 ( USD 97.98 )
-
UNICORN
NOIR 90% TUNGSTEN KIM HUYBRECHTS 24G No.27815JPY 13,037 ( USD 82.95 )
-
ULTIMA DARTS
ult0202JPY 509 ( USD 3.23 )