Darts / 【Harrows】CHIZZY Dave Chisnall model 80% 2BA 20gR
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.07g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Inspired by Dave "Chizzy" Chisnall.
Inspired by Dave "Chizzy" Chisnall, the new Harrows Chizzy 80% tungsten model is designed to be used by a wider range of users.
Based on the 90% tungsten model, the complex cut was redesigned.
The front and rear are double shark cut and the center cut is double ring cut.
Specifications
Material: 80% Tungsten
Maximum Diameter:6.5mm
Total length:51mm
Barrel weight:18.07g
Barrel match weight: ±0.05
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 6 (2 sets)
Dave Chisnall Model Items
-
harrows
PRIME flight CHIZZY2 7555JPY 489 ( USD 3.10 )
-
Harrows
CHIZZY DAVE CHISNALL Model 90% 2BA 20gJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
Harrows
CHIZZY Dave Chisnall model 80% steel 26gRJPY 9,400 ( USD 59.64 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model 2BA 18gRJPY 12,800 ( USD 81.21 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 24gJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
Harrows
CHIZZY Dave Chisnall model BRASS 2BA 21gRJPY 4,950 ( USD 31.40 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )