Darts / 【Harrows】CHIZZY Dave Chisnall model BRASS steel 21gR
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | Soft-tip Darts(brass) |
| Maker | Harrows |
| Materials | Brass |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 57.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 8.6mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
CHIZZY's brass darts are now available. The cut is the same as the 80% tungsten cut.
The barrel is coated with an alloy to give it a tungsten look, and the CHIZZY color, yellow, is still present in the brass darts.
The maximum diameter of the barrel is 8.6~9.3mm, which is thick enough for beginners to grip.
Specifications
Material: Brass (Tungsten coating)
Maximum diameter: 8.6mm
Total length:57mm
Barrel Weight:21.0g(Point+Barrel)
Barrel Match Weight:±0.05
Standard:Hard
Contents
Barrel x3(1set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Dave Chisnall Model Items
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 24gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 3 DAVE CHISNALL Model 2BA 18gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY DAVE CHISNALL Model 90% steel 24gJPY 16,399 ( USD 104.34 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 22gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model 2BA 20gRJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 26gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TARGET
AGORA A03 STEEL 21g 100204JPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
SHADE
Bunny PRANKS T-shirts Ayaka Sasaki Model black&pink XXLJPY 3,899 ( USD 24.80 )
-
Doron
RECOVERY ARM No logo Hard type MJPY 5,060 ( USD 32.18 )
-
JOKERDRIVER × Third
collaboration case TYPE2.5 Black×RedJPY 22,000 ( USD 139.97 )
-
MISSION DARTS Toeline Oche JPY 1,580 ( USD 10.05 )
-
S4
again,zweiJPY 8,800 ( USD 55.99 )