Darts / 【Harrows】CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model Steel 22gR
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Triple ring cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 6.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The 2nd generation model of Harrows professional player "Dave Chisnall".
Darts with ring cuts arranged according to barrel length.
Large ring cut on the front and two microcuts and a grip section on the rear.
It is coated with a durable gold titanium coating and then recut to create a stunning gold and silver barrel.
The 22g soft tip darts are the same weight as the steel darts used by the players and are available only in Japan.
■Specs
Material: Tungsten 90
Overall length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.3mm
Barrel weight: 22.0g (point + barrel)
Barrel match weight: ±0.05
Standard: Hard
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Dave Chisnall Model Items
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 24gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 3 DAVE CHISNALL Model 2BA 18gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY DAVE CHISNALL Model 90% steel 24gJPY 16,399 ( USD 104.34 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 22gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model 2BA 20gRJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 26gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TARGET
ROVE 10 2BA 18g 210384JPY 23,800 ( USD 151.43 )
-
YOSHIMURA BARRELS
yos0011JPY 8,778 ( USD 55.84 )
-
CUESOUL
JIHO series S6 18gJPY 9,990 ( USD 63.55 )
-
JOKER DRIVER
jof0522 ShapeJPY 907 ( USD 5.76 )
-
FLAGS
Hooded Sweat Shirt Limited Edition Black MJPY 9,900 ( USD 62.98 )
-
one80
JAIME JAIME NUNEZ CORTES Model Steel 23gJPY 17,600 ( USD 111.98 )