Darts / 【Harrows】CHIZZY Dave Chisnall model 80% steel 26gR
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 26.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Inspired by Dave "Chizzy" Chisnall.
Inspired by Dave "Chizzy" Chisnall, the new Harrows Chizzy 80% tungsten model is designed to be used by a wider range of users.
Based on the 90% tungsten model, the complex cut was redesigned.
The front and rear are double shark cut and the center cut is double ring cut.
Specifications
Material: 80% Tungsten
Maximum Diameter:7.4mm
Total length:51mm
Barrel Weight:26.0g(Point+Barrel)
Barrel match weight ±0.05
Standard:Hard
Contents
Barrel x3(1set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Dave Chisnall Model Items
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 24gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 3 DAVE CHISNALL Model 2BA 18gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY DAVE CHISNALL Model 90% steel 24gJPY 16,399 ( USD 104.34 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 22gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
-
Harrows
CHIZZY SERIES 2 DAVE CHISNALL Model 2BA 20gRJPY 12,800 ( USD 81.44 )
-
Harrows
DAVE CHISNALL MODEL SERIES 4 Steel 26gJPY 24,200 ( USD 153.97 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )