Darts / 【TARGET】POWER 9FIVE GENERATION-7 PHIL TAYLOR Model SWISS POINT 26g 200949
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 95% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 26.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 7.85mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
x16 WORLD CHAMPION
The POWER 9FIVE G7, used by Phil Taylor, follows the design of the highly acclaimed G4.
A new cut was added to the nose and a PVD titanium nitride coating was applied. The shaft is made of G7 exclusive titanium shaft.
*STEEL DARTS are made with SWISS POINT.
Specifications
Material: 95% Tungsten
Length:40.0mm
Maximum diameter:7.85mm
Barrel Weight:26.0g(including point)
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
PHIL TAYLOR Model Items
-
TARGET
POWER-BOLT STEEL 22g 200280JPY 2,000 ( USD 12.72 )
-
TARGET
POWER G7 PRO.ULTRA TEN-X 335570JPY 398 ( USD 2.52 )
-
TARGET
taf0414 ShapeJPY 360 ( USD 2.28 )
-
TARGET
POWER G9 PRO.ULTRA Standard 336770JPY 398 ( USD 2.52 )
-
TARGET
K-FLEX STEPHEN BUNTING Model Standard Intermediate Black 410124JPY 2,480 ( USD 15.77 )
-
8FLIGHT
PHIL TAYLOR Model Slim Black 400092JPY 935 ( USD 5.94 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
DYNASTY
KATANA KIWAMI HotalubiJPY 7,800 ( USD 49.62 )
-
TARGET
RVB 95 G4 Heli Shaft Black Intermediate 380051JPY 2,570 ( USD 16.35 )
-
S4
Reel Keyholder REIWA BlackJPY 660 ( USD 4.19 )
-
one80
Gunner80 Lourence Ilagan Model Steel 22gJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
TARGET
CARRERA AZZURRI AZ02 STEEL 21g 100252JPY 13,037 ( USD 82.95 )
-
CAMEO
SKINNY Light Indigo HOUNDSTOOTHJPY 4,499 ( USD 28.62 )