Darts / 【G's DARTS】AWESOME G7 Osamu Niki Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | G's DARTS |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , delta cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
AWESOME G7
It's hot now! The 7th generation!
Niki's New Model [AWESOME G7].
The grip area is a straight shape that is easy to handle for beginners to advanced players.
The delta cut and the double ring cut are evenly distributed.
Pixel cut is adopted for the mid rear part.
To ensure that there is no sense of discomfort with the model until now.
I carefully adjusted the balance and finished.
In addition, by replacing the largest diameter to the center
Thoroughly pursue the "ease of holding".
It is hard to slip, and a stable grip is now possible.
Because the Corona disaster, we were able to achieve through repeated trial and error slowly
The new [AWESOME G7].
The model of the new generation is completed here.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length: 43.0mm
Maximum diameter:7.1mm
Barrel Weight:18.0g
Standard:2BA
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Osamu Niki Model Items
-
G's DARTS
Black Coating AWESOME VJPY 10,800 ( USD 68.71 )
-
G's DARTS
AWESOME IV STEELJPY 10,800 ( USD 68.71 )
-
G's DARTS
gsd0038 Tungsten 90% TorpedoJPY 10,695 ( USD 68.04 )
-
G's DARTS
Black Coating AWESOME IIIJPY 10,800 ( USD 68.71 )
-
TRIPLEIGHT
RESPECT Osamu Niki ModelJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
G's DARTS
Black Coating AWESOME IVJPY 10,695 ( USD 68.04 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
L-Flight×TIGA
PRO Ryusei Azemoto Model 2024 ShapeJPY 990 ( USD 6.29 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO5 KANEKO KENTA MODELJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
Harrows
DARTMAN WALLETJPY 1,304 ( USD 8.29 )
-
L-Flight
flf0246 StandardJPY 712 ( USD 4.53 )
-
TARGET
CARRERA V-STREAM V1 2BA 20g 210007JPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
G's DARTS
VENOMJPY 8,658 ( USD 55.08 )