Darts / 【Winmau】Mervyn King Special Edition Steel 24g 1461-24
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | WINMAU |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Constriction |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
Expected at JPY 158.91 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/20 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Winmau Mervyn King Special Edition is a retuned version of the long-selling Mervyn King model in Bamboo style.
The unique scallop shape is recognizable as the Mervyn King at a glance, and the C-AXIS control and ring cut have been applied for a more stable grip.
The PVD onyx coating is also applied to the entire model to deliver a unique feel.
Specifications
Material: 90% Tungsten
Length:50.8mm
Maximum diameter:7.0mm
Barrel Weight:24.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
MERVYN KING Model Items
-
Winmau
MERVYN KING 90% TUNGSTEN PVD 26gJPY 8,963 ( USD 56.40 )
-
Winmau
MERVYN KING 90% TUNGSTEN PVD 24gJPY 8,963 ( USD 56.40 )
-
Winmau
MERVYN KING 90% TUNGSTEN PVD 22gJPY 8,963 ( USD 56.40 )
-
Winmau
MERVYN KING 90% TUNGSTEN PVD 22gJPY 9,675 ( USD 60.88 )
-
Winmau
MERVYN KING 90% TUNGSTEN PVD 24g No.1056JPY 9,675 ( USD 60.88 )
-
Winmau
MERVYN KING 90% TUNGSTEN PVD 18gJPY 8,963 ( USD 56.40 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.98 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.86 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.91 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.29 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 110.74 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )