Darts / 【RED DRAGON】Peter Wright Snakebite World Champion Tapered SE Steel 23g 2247
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 7.1mm |
Expected at JPY 159.59 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/2 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The second version of the highly acclaimed and smash hit World Champion Edition model.
This model has the same cut as the original, but with a thinner front to make it easier to slide into the target.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.8mm
Maximum diameter:7.1mm
Barrel Weight:23.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Peter Wright Model Items
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION GOLD PLUS Steel 22g 2413JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite PL15 STEEL 22gJPY 9,981 ( USD 62.53 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 20g 2408JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 24g 2410JPY 13,300 ( USD 83.33 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 26gJPY 13,750 ( USD 86.15 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Euro 11 Element 18g SoftJPY 15,277 ( USD 95.72 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.70 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.27 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.40 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.58 )