Darts / 【RED DRAGON】Peter Wright Snakebite World Champion Tapered SE Steel 21g 2246
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | RED DRAGON |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.8mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Maximum Diameter | 6.6mm |
Expected at JPY 158.35 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/14 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
This is the second World Champion Edition model, which was a smash hit with the public.
This model has the same cut as the original, but with a thinner front to make it easier to slide into the target.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.8mm
Maximum diameter:6.6mm
Barrel Weight:21.0g
Standard:Hard
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Peter Wright Model Items
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION Steel 22g 2409JPY 13,300 ( USD 83.98 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite PL15 Soft Tip 18gJPY 9,981 ( USD 63.03 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model Black Racer 2BA BW18g FW20g 2396JPY 13,800 ( USD 87.14 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Black Strike 24gJPY 13,750 ( USD 86.82 )
-
RED DRAGON
Snakebite Peter Wright model DOUBLE WORLD CHAMPION SPECIAL EDITION GOLD PLUS Steel 20g 2412JPY 13,300 ( USD 83.98 )
-
RED DRAGON
Peter Wright Snakebite Vyper Steel 22gJPY 13,750 ( USD 86.82 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.29 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.25 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.14 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.31 )
-
S4
Zeus IV Re:Black LimitedJPY 17,600 ( USD 111.14 )
-
SANGREAL
Bandiera Tomoya Tsumura Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 15,400 ( USD 97.25 )