Darts / 【one80】Jelle Klaasen Model 80 Steel 23g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.2mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 158.78 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/1 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The 80% tungsten model by Jelle Klaasen, known as The Cobra.
The 80% model follows the color of the 90% model, but the outline has been slightly modified to make it straighter.
The wide ring cut gives ample feeling to the fingers and ensures a perfect release.
Specifications
Material: 80% tungsten
Overall length: 50.2mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 23g
Standard: Hard
Contents of set
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Jelle Klaasen Model Items
-
one80
Jelle Klaasen Model Steel 21gJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
MONSTER
THE COBRA III JELLE KLAASEN Model STEELJPY 12,100 ( USD 76.19 )
-
UNICORN
S/T WORLD CHAMPION TUNGS JELLE KLAASEN 20G No.4511JPY 14,055 ( USD 88.51 )
-
one80
Jelle Klaasen Model Steel 25gJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
UNICORN
NOIR 97% TUNGSTEN JELLE KLAASEN 22G No.27831JPY 16,093 ( USD 101.35 )
-
one80
Jelle Klaasen Model 80 Steel 23gJPY 9,000 ( USD 56.68 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.83 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.05 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.12 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.77 )