Darts / 【one80】Jelle Klaasen Model 80 Steel 22g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 80% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.2mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The 80% tungsten model by Jelle Klaasen, known as The Cobra.
The 80% model follows the color of the 90% model, but the outline has been slightly modified to make it straighter.
The wide ring cut gives ample feeling to the fingers and ensures a perfect release.
Specifications
Material: 80% tungsten
Overall length: 50.2mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 22g
Standard: Hard
Contents of set
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Jelle Klaasen Model Items
-
one80
Jelle Klaasen Model Steel 25gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
L-Flight
EZ Jelle Klaasen Model ver.4.1 Standard Clear WhiteJPY 990 ( USD 6.29 )
-
UNICORN
S/T WORLD CHAMPION TUNGS JELLE KLAASEN 24G No.29007JPY 14,055 ( USD 89.43 )
-
one80
Jelle Klaasen Model Steel 21gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
one80
Jelle Klaasen Model Steel 23gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
one80
Jelle Klaasen Model 2BA 16gJPY 17,600 ( USD 111.98 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )