Darts / 【one80】Ben Robb ver.2 Ben Robb Model 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | one80 |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.6mm |
Expected at JPY 159.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/23 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The signature model of New Zealand player Ben Robb. He has been active in his home country of New Zealand and on the international stage.
The front of the barrel has a combination of vertical cuts and stepped ring cuts to provide a delicate feel.
The rear section of the barrel features two shark ring cuts with a wide gap that will give you all the power you need.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.6mm
Barrel weight: 20g
Standard: 2BA
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 6 (2 sets)
Tips x 3 (1 set)
Model Items
-
CONDOR
AXE BIG RIG2 Ben Robb Model Small Long Clear BlueJPY 1,879 ( USD 11.77 )
-
one80
Ben Robb ver.2 Ben Robb Model 2BA 18gJPY 17,600 ( USD 110.19 )
-
CONDOR
AXE BIG RIG2 Ben Robb Model Small Medium Clear BlueJPY 1,879 ( USD 11.77 )
-
one80
Ben Robb ver.2 Ben Robb Model 2BA 20gJPY 17,600 ( USD 110.19 )
-
one80
Ben Robb ver.2 Ben Robb Model Steel 21gJPY 17,600 ( USD 110.19 )
-
one80
Ben Robb ver.2 Ben Robb Model Steel 23gJPY 17,600 ( USD 110.19 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.41 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.52 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.58 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.25 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.55 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.64 )
Recently checked items
-
SHADE
Neck strap Darts Case Case strap 2025 Rin YoshimutaJPY 2,000 ( USD 12.51 )
-
CONDOR
AXE Neon Nightmare Stowe Buntz Model Standard Short Neon YellowJPY 1,879 ( USD 11.77 )
-
Fit Flight Air
fif1133 W Shape White (Pack of 3)JPY 750 ( USD 4.69 )
-
Fit Flight Air
fif0336 W Shape Orange (Pack of 3)JPY 750 ( USD 4.69 )