Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE EL DORADO6 KANEKO KENTA MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
-Fusion of polygonal shape and micro ring
KENEKO KENTA's latest model EL DORADO6 is now available!
The previous model added the ease of holding to the series' pursuit of "a barrel that can be flown not only by its cut but also by its outline".
In this new model, we have sought to make the barrel even easier to hold and have introduced a fusion of polygonal shapes and micro rings.
The polygonal shape fits the hand like a pencil, creating a sense of security in the grip that cannot be imagined from the appearance.
The fusion of the polygonal shape and the delicate micro ring, which is easy on the fingers, eliminates any hesitation in the grip.
The jet-black body is now available in Red&Gold Back Balance and Blue&Silver Center Balance.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 18.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Kenta Kaneko Model Items
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO6 KANEKO KENTA MODELJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE "EL DORADO" KANEKO KENTA MODEL No.5JPY 9,799 ( USD 61.74 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO5 KANEKO KENTA MODELJPY 14,300 ( USD 90.10 )
-
L-Flight
PRO Kenta Kaneko Model ver.1 teardrop MIXJPY 880 ( USD 5.54 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO5 Beyond KANEKO KENTA MODELJPY 15,800 ( USD 99.55 )
-
L-Flight×DYNASTY
PPRO Kenta Kaneko Model Shape MIXJPY 850 ( USD 5.35 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )