Darts / 【TRiNiDAD】Raymond Raymond Copano Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 50.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 7.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The complex intertwining cuts create multiple functions.
The first model of TRiNiDAD PLAYER Raymond Copano from the Philippines.
The main grip section has delta cuts alternating between polygonal octagonal cuts that are aligned in height.
By aligning the heights, the delta cut is used to push out the grip at release, while the octagonal cut serves to support lateral displacement and rotation of the grip.
The ring cut in front of the color line is slightly stepped, an important cut for guiding the grip and increasing control.
The barrel has a complex yet delicate cut configuration to match the dynamic and powerful flight of Raymond Copano's throws.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 50.0mm
Maximum diameter: 7.0mm
Barrel weight: 23.0g(including point)
Standard: Hard
Center of gravity:Front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )