Darts / 【TARGET】CHARM Series SMASH GENERATION 3 Junya Koikawa Model SWISS POINT 190539
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Category | House Darts |
| Maker | TARGET |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , delta cut , Mulch Cut |
| Length | 42.6mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Standard | Swiss Point |
| Maximum Diameter | 8.0mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Junya Koikawa Model SMASH G3
Everything on stage and in darts is for the best production.
Junya Koikawa, the leader of the Kiryuzaza Koikawa troupe, has brought his passion and aesthetics to this 3rd generation model.
Balance and Power
The center of gravity is shifted forward as much as possible by placing the largest diameter forward. The 8mm maximum diameter torpedo design provides excellent forward force and a fast and exhilarating dart flight feel.
Grip and Durability
The cut at the rear of the barrel is precisely designed to provide a stable grip. The coarse texture accentuates the tactile feel and is designed to be durable and durable for long-lasting use.
Appearance and Style
The deep PVD black color is enhanced by a gold laser engraving with cherry blossoms. The result is elegant and unique.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 42.6mm
Maximum diameter: 8.0mm
Barrel weight: 23.0g
Standard: Hard
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Point used: 340032 SWISS SILVER NANO POINT 30MM
Junya Koikawa Model Items
-
TARGET
SMASH G2 Junya Koikawa ModelJPY 11,000 ( USD 69.98 )
-
TARGET
CHARM Series SMASH GENERATION 3 Junya Koikawa Model 2BA 210440JPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
TARGET
CHARM Series SMASH GENERATION 3 Junya Koikawa Model SWISS POINT 190539JPY 19,800 ( USD 125.98 )
-
TARGET
K-FLEX SMASH JUNYA KOIKAWA Model Standard Intermediate Clear 410222JPY 1,879 ( USD 11.95 )
-
8FLIGHT
Jyunya Koikawa Model standardJPY 880 ( USD 5.59 )
-
TARGET
K-FLEX SMASH JUNYA KOIKAWA Model Standard Short Clear 410221JPY 1,879 ( USD 11.95 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )