Darts / 【MIRARCH】Reginette Maika Morimoto Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Multifaceted Cut , Mulch Cut |
| Length | 42.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The main cut is a bold, wide pitch, multi-faceted cut.
By adding a vertical ring cut, Morimoto's First Model Barrel was designed to allow the user to clearly feel the grip point at the fingertips.
The grip and fit provided by the deep groove and wide pitch multi-surface cut is a stunning finish.
The name of the barrel was designed by Morimoto himself.
The name was inspired by his nickname, "Makaroni", which is also his nickname.
The name "Reginette" means "young queen" in pasta.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 42.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
doctor cool
doa0003JPY 3,850 ( USD 24.49 )
-
MIRARCH
Luciole Hotaru Igarashi ModelJPY 14,800 ( USD 94.17 )
-
Harrows
CHIZZY Dave Chisnall model BRASS 2BA 18gRJPY 4,950 ( USD 31.49 )
-
OUTLINE
ouc0003 BeigeJPY 6,080 ( USD 38.68 )
-
CAMEO
FINAL PIECE MONOJPY 4,708 ( USD 29.95 )
-
Real Spec
rea1033JPY 6,380 ( USD 40.59 )