Darts / 【MIRARCH】Luciole Hotaru Igarashi Model
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | mirrored edge |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Wing Cut , Spiral Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.4g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.3mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Hotaru Igarashi's First Model
The main theme is "weight and cut"!
The weight of 17.4g, which is the result of careful consideration of every 0.1g unit, is truly the BEST!
The darts released from the secure grip, with the wing cut positioned at the center of gravity, will lead you to a brilliant parabola like a firefly lighting up the night sky.
The name of the barrel was conceived by Igarashi himself.
French for "firefly
I want to make the future of the darts world bright and shining by flapping my wings as beautifully as "Firefly," which is also my name! I named the barrel "Luciole" with this wish in mind.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 40.0mm
Maximum diameter: 7.3mm
Barrel weight: 17.4g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
Harrows
CHIZZY Dave Chisnall model BRASS 2BA 18gRJPY 4,950 ( USD 31.49 )
-
OUTLINE
ouc0003 BeigeJPY 6,080 ( USD 38.68 )
-
CAMEO
FINAL PIECE MONOJPY 4,708 ( USD 29.95 )
-
Real Spec
rea1033JPY 6,380 ( USD 40.59 )
-
L-Flight × GLIMSTER
PRO Tiger ShapeJPY 998 ( USD 6.34 )
-
SHADE
Shunpei Noge Portrait T-SHIRT 2023 Black XLJPY 4,000 ( USD 25.45 )