Darts / 【TRiNiDAD】GONZALEZ TYPE7 Teppei Nishi Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 21.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 156.57 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/30 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
Brushed up the fit to the grip and smooth release feeling.
The barrel length has been changed from 47mm to 45mm to improve the fit in the grip and smooth release.
The concept of the rear main grip section remains the same, with the double ring cut placed in the center of the barrel to reduce force, and the micro-cut in the front section to reduce mistakes that can occur when putting fingers to the grip.
The matte black coating is the result of Teppei Nishi's special attention, making the barrel both easy to throw and visually appealing.
The soft model weighs 21g and the steel model 23g.
Both models focus on the release feeling and you will feel a very smooth release.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 21.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Teppei Nishi Model Items
-
TRiNiDAD
GONZALEZ TYPE6 Teppei Nishi Model SteelJPY 13,200 ( USD 84.30 )
-
TRiNiDAD
GONZALEZ TYPE5 Teppei Nishi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 84.30 )
-
DARTSLIVE
SUPER DARTS2024 × DARTSLIVE PLAYER GOODS Teppei NishiJPY 5,000 ( USD 31.93 )
-
CONDOR
AXE ADeath or Practice Teppei Nishi Model Small Extra Long BlackJPY 1,879 ( USD 12.00 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll MEDIUM BLACKJPY 1,300 ( USD 8.29 )
-
TRiNiDAD
GONZALEZ TYPE7 Teppei Nishi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 91.32 )
DARTS Ranking
-
TARGET
PRIME SERIES XENO MOTOMU SAKAI Model 2BA 210838JPY 22,800 ( USD 145.61 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 91.32 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.38 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.49 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 98.35 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 38.31 )