Darts / 【DYNASTY】A-FLOW BLACK LINE EL DORADO6.6 KANEKO KENTA MODEL
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DYNASTY |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Micro Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 43.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The outline of the barrel remains the same, but the weight has been increased by 2g to achieve a powerful flight by filling the barrel core from the center.
The most distinctive feature of the DORADO6 is the "polygonal shape and micro ring", which has been moved to the end of the barrel, Kaneko's main grip area.
The polygonal shape fits the hand like a pencil, and the delicate micro ring fits the fingers well, creating a sense of security in the grip that cannot be imagined from the appearance.
Furthermore, the R-Shark and slit area was added to the front of the barrel to reduce grip slippage.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 43.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of Gravity
Contents
Barrel x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Kenta Kaneko Model Items
-
L-Flight×DYNASTY
PPRO Kenta Kaneko Model Tear Drop WhiteJPY 850 ( USD 5.31 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO6 Beyond KANEKO KENTA MODELJPY 15,800 ( USD 98.86 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO5 KANEKO KENTA MODELJPY 14,300 ( USD 89.48 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO4 Beyond KANEKO KENTA MODELJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE EL DORADO4 KANEKO KENTA MODELJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
L-Flight
PRO Kenta Kaneko Model ver.2 teardrop MIXJPY 880 ( USD 5.50 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )