Darts / 【TRiNiDAD】VICTOR Yuki Kanazawa Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vcut , Mulch Cut |
| Length | 52.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.7mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.61 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/12 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Designed to push the barrel out at all grip points.
Yuki Kanazawa's first model.
This barrel has a long torpedo shape with a characteristic V line.
In order to maximize the transmission of power to the darts, the design allows the barrel to be pushed out at all grip points.
Combined with the micro ring cut, a barrel that flies strongly even with little force has been completed.
The overall length of the barrel allows for a wider range of gripping points, making it possible to make satisfactory throws no matter where you grip the barrel.
The V-cut on the front of the barrel can be felt just by placing your finger on it, and you will be amazed at the presence of the innovative cut.
We hope you will experience the first model released by Yuki Kanazawa.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 52.0mm
Maximum diameter: 6.7mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Semi-front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.72 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.66 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.33 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
SANGREAL
Walkure Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition SteelJPY 24,200 ( USD 153.53 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 118.64 )
Recently checked items
-
UNICORN
THE POWER Phil Taylor Model Phase 5 90%TUNGSTEN STEEL 26g No.27066JPY 15,277 ( USD 96.93 )
-
TARGET
THE MIRACLE GENERATION 7 MIKURU SUZUKI Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210491JPY 17,300 ( USD 109.76 )
-
L-Flight
PRO Edward.S.Foulkes Model ver.1 KAMI Shape MixJPY 990 ( USD 6.28 )
-
MONSTER
INTRUDER BLUE STEELJPY 12,100 ( USD 76.76 )