Darts / 【TIGA】Fenrir2 Gold Sho Okano Model 2BA
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TIGA |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Spiral Cut , Pixel cut , Mulch Cut |
| Length | 49.0mm |
| Weight (barrel Only) | 19.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.55mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
In commemoration of Sho Okano's first victory at the JAPAN2025 STAGE13 Fukuoka tournament, we are pleased to announce the release of the second limited edition color with gold coating!
This is the second edition of the signature model of Sho Okano, who has been active in both soft and steel, finishing 14th in the JAPAN2024 season ranking and 3rd in the PDC ASIAN TOUR.
Three different widths of ring cuts are used for the main cut, creating a good balance between hooking and release.
The front section has a slightly thinner outline and a combination of ring and spiral cuts, which are effective in improving the stability of the grip.
The solitary "Fenrir" runs toward the top of the mountain.
■Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 49.0mm
Maximum diameter: 6.55mm
Barrel weight: 19.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Model Items
-
SHADE
PLAYER Face Towel 2024 Sho OkanoJPY 3,000 ( USD 18.77 )
-
TIGA
TIGA PLAYERS TUMBLER Sho OkanoJPY 2,000 ( USD 12.51 )
-
TIGA
Fenrir2 Gold Sho Okano Model 2BAJPY 15,400 ( USD 96.36 )
-
L-Flight×TIGA
PRO Sho Okano Model 2025 Shape BlackJPY 1,100 ( USD 6.87 )
-
TIGA
Fenrir2 Sho Okano Model SteelJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
【L-Flight】】PRO Sho Okano Model ver.1 Rocket MIX JPY 880 ( USD 5.50 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
Recently checked items
-
SHADE
T-shirt Mana Kawakami model Cosplay 2019 XLJPY 3,900 ( USD 24.40 )
-
SHADE
Mitsuhiko Tatsunami WDC Support T-SHIRT 25-26 Black MJPY 4,500 ( USD 28.16 )
-
DYNASTY
KATANA MEITOU HOTARUMARU 2BAJPY 13,800 ( USD 86.36 )
-
L-Flight
PRO Yukie Sakaguchi Model ver.2 Shape MIXJPY 880 ( USD 5.50 )
-
OUTLINE
TOTTE YellowJPY 1,018 ( USD 6.36 )
-
SHADE
Tomoya Goto Replica uniform 2023 XLJPY 19,800 ( USD 123.90 )