Darts / 【TRIPLEIGHT】AXEBEC2 type-B Akihiko Owaku Model 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRIPLEIGHT |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Straight |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Micro Cut , Multifaceted Cut , Mulch Cut |
| Length | 51.0mm |
| Weight (barrel Only) | 20.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.5mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 159.80 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/26 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The XEBEC2 type-B is a new interpretation of the highly acclaimed main grip of the previous XEBEC.
The back of the grip is equipped with a "composite main grip" for the first time in the series, which consists of a double ring and a nut, which was used in the previous model.
It has evolved into a versatile grip with a clear "bite" on the finger and lightness of pull-off.
The front grip features the same nut and triangle design as the type-A grip, providing a powerful spin and pushing power.
The colors have changed from the black and gold that had been the symbol of Yamatohisa's style to a new, tighter black and blue.
The new design is both sophisticated and powerful, and can be considered the "true form of XEBEC2".
Specifications
Material: 90% tungsten
Length: 51.0mm
Maximum diameter: 6.5mm
Barrel weight: 20.0g
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tip x 3 (1 set)
Akihiko Owaku Model Items
-
TRIPLEIGHT
effort TR Akihiko Owaku ModelJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
effort Period Rainbow95 Akihiko Owaku Model 2BA 22gJPY 15,299 ( USD 95.74 )
-
TRIPLEIGHT
AXEBEC2 type-B Akihiko Owaku Model 2BA 20gJPY 15,800 ( USD 98.86 )
-
TRIPLEIGHT
"effort" Akihiko Owaku Model 2BAJPY 14,800 ( USD 92.60 )
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-B plain Akihiko Owaku Model 2BA 20.0gJPY 12,800 ( USD 80.10 )
-
TRIPLEIGHT
effort4 type-A Rainbow95 Akihiko Owaku Model 2BA 20.5gJPY 14,800 ( USD 92.60 )
DARTS Ranking
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.24 )
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Rainbow 2BA 20gJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
one80
Uta ver.2 Kaori Miura Model Pink Gold 2BA 20g S-DARTS Limited EditionJPY 13,200 ( USD 82.59 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 20gJPY 19,800 ( USD 123.90 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE PERSEUS METSU RYUSEI AZEMOTO MODEL 18gJPY 19,800 ( USD 123.90 )