Darts / 【Harrows】HEAVY METAL Steel 24g
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Stainless |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Shark Cut , Mulch Cut |
| Length | 55.0mm |
| Weight (barrel Only) | 24.0g |
| Maximum Diameter | 9.3mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Inspired by PDC player Ryan Searle's Heavy Metal series.
The tapered shape and full-length grip provide exceptional feel, control, and stability.
Made of stainless steel and finished in "Ryan Searle's" signature black and red color scheme, the striking design offers a tungsten look and feel with close aesthetic appeal and superior performance.
The design is striking, offering the look and feel of tungsten and superior performance.
Specifications
Material: Stainless steel
Overall length: 55mm
Maximum diameter: 9.3mm
Barrel weight: 24g
Barrel match weight: ±0.05
Standard: Hard
Center of Gravity:Front
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )
Recently checked items
-
TARGET
CHIZZY Shirt DAVE CHISNALL Model MJPY 10,186 ( USD 64.81 )
-
moa0205 JPY 2,017 ( USD 12.82 )
-
DYNASTY
A-FLOW BLACK LINE CT TYPE PERSEUS・DR RYUSEI AZEMOTO MODEL 2BA 19gJPY 15,800 ( USD 100.52 )
-
Ptera Factory
kyt1513JPY 6,810 ( USD 43.32 )
-
D.CRAFT
STAINLESS DARTS ZAN RAKURAIGIRI YELLOWJPY 2,530 ( USD 16.09 )
-
Harrows
SUPERGRIP SPARE RINGS GoldJPY 550 ( USD 3.49 )