Darts / 【Harrows】VULCAN 2BA 20g
SPEC
| Category | Soft-tip Darts(brass) |
|---|---|
| Maker | Harrows |
| Materials | Brass |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut |
| Length | 54.0mm |
| Weight (barrel Only) | 18.2g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 9.2mm |
| Center Of Gravity | Center |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Sold Out
Product information
The Vulcan was designed for the beginning darts player.
It features a striking two-tone black and gold finish.
The rubber grip provides a comfortable, non-slip grip that helps players stay stable and focused when aiming for that all-important double.
■Specifications
Material: Brass
Overall length: 54mm
Maximum diameter:9.2mm
Barrel weight: 18.2g
Barrel match weight: ±0.05
Standard: 2BA
Center of gravity: Center
Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Tips x 6 (2 sets)
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )