Darts / 【TRiNiDAD】LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 46.0mm |
| Weight (barrel Only) | 22.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 157.16 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/11 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The Torpedo type with no waste. Fully remodeled LOCCHE TYPE3.
This fully remodeled LOCCHE TYPE3 is a torpedo type model, with the specs and cuts reviewed from the ground up to eliminate any unnecessary elements.
No cuts are placed in the rear section, and only the taper is used to push the rod out naturally.
A wide ring cut is placed on the main grip section. In addition, a vertical cut is used in the front section to prevent the fingers from slipping when releasing.
The weight balance between the soft and steel models has been adjusted so that they can be thrown with the same feel, allowing the user to use both models without discomfort.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 46.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 22.0g
Standard: Hard
Center of Gravity: Semi-Front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Yusuke Kuniki Model Items
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.98 )
-
TRiNiDAD
Locche TYPE2 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
TRiNiDAD
PRO Locche Yusuke Kuniki Model SteelJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
TRiNiDAD
PRO Locche Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 11,999 ( USD 76.35 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model SteelJPY 13,200 ( USD 83.98 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 90.98 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 111.98 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.35 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 110.07 )
-
SANGREAL
Radiant Keita Ono Model S-DARTS Limited Edition 2BAJPY 16,500 ( USD 104.98 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 97.98 )