Darts / 【TRiNiDAD】GONZALEZ TYPE7 Teppei Nishi Model Steel
SPEC
| Standard | Steel-Tip Darts |
|---|---|
| Maker | TRiNiDAD |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Double Ring Cut , Micro Cut , Mulch Cut |
| Length | 45.0mm |
| Weight (barrel Only) | 23.0g |
| Maximum Diameter | 7.4mm |
| Center Of Gravity | Front |
Expected at JPY 158.96 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 5/21 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
Brushed up the fit to the grip and smooth release feeling.
The barrel length has been changed from 47mm to 45mm to improve the fit in the grip and smooth release.
The concept of the rear main grip section remains the same, with the double ring cut placed in the center of the barrel to reduce force, and the micro-cut in the front section to reduce mistakes that can occur when putting fingers to the grip.
The matte black coating is the result of Teppei Nishi's special attention, making the barrel both easy to throw and visually appealing.
The soft model weighs 21g and the steel model 23g.
Both models focus on the release feeling and you will feel a very smooth release.
Specifications
Material: 90% tungsten
Overall length: 45.0mm
Maximum diameter: 7.4mm
Barrel weight: 23.0g
Standard: Hard
Center of Gravity: Semi-Front
Set Contents
Barrels x 3 (1 set)
Flight x 3 (1 set)
Shaft x 3 (1 set)
Color and size of accessory flights and tips may differ from those shown in the photos.
Teppei Nishi Model Items
-
TRiNiDAD
PRO Gonzalez Type3 Teppei Nishi Model steelJPY 11,000 ( USD 69.19 )
-
CONDOR
AXE ADeath or Practice Teppei Nishi Model Small Short BlackJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
CONDOR
AXE 120 Death or Practice Teppei Nishi Model Small Short BlackJPY 1,879 ( USD 11.82 )
-
TRiNiDAD
GONZALEZ TYPE7 Teppei Nishi Model SteelJPY 14,300 ( USD 89.95 )
-
CONDOR
CONDOR TEPPEI NISHI MODEL WEST BULL L.A Samll LONG WHITEJPY 1,300 ( USD 8.17 )
-
TRiNiDAD
GONZALEZ TYPE7 Teppei Nishi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.95 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.95 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.83 )
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.87 )
-
TARGET
PRIME SERIES XENO MOTOMU SAKAI Model 2BA 210838JPY 22,800 ( USD 143.42 )
-
COSMODARTS
DISCOVERY LABEL Daisuke Akamatsu Model 2BAJPY 9,900 ( USD 62.27 )
-
S4
Fall of Venus Kuro ShinuchiJPY 26,400 ( USD 166.07 )