Darts / 【DMC】(Bronze) Sabre 18g
( 2 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | DMC |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Shark Cut |
| Length | 40.0mm |
| Weight (barrel Only) | 16.5g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 7.2mm |
Expected at JPY 158.71 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 3/31 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Discontinued Model
Product information
It's not silver...it's not gold...
The Bronze Barrels were used as models for some DMC players.
The stylish shine of this barrel is truly for adults.
Japan Review
3.50
2 Reviews
|
|
0 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2012-12-30
Impressions after using it for a while
It's a coating and it's starting to chip at the cut.
I guess it holds up better than nothing.
Overall, the cut, length, and shape are easy to handle.
It's a standard design and you can't go wrong with this barrel.
1 people found this helpful
2012-03-09
The back shark cut is firmly applied and can be pushed out forcefully.
0 people found this helpful
Masumi Chino Model Items
-
DMC
Sabre MASUMI SP Ver.2 Black Limited Masumi Chino model acuteJPY 35,200 ( USD 221.78 )
-
L-Style
KRYSTAL ONE Masumi Chino model ver.1 YelowJPY 3,600 ( USD 22.68 )
-
DMC
BATRAS Sabre PartsW REAR 21.4sJPY 6,600 ( USD 41.58 )
-
DMC
Sabre Masumi Zero Masumi Chino model SteelJPY 35,200 ( USD 221.78 )
-
DMC
Sabre Masumi Zero Masumi Chino model 2BAJPY 35,200 ( USD 221.78 )
-
DMC
Sabre STEEL 21g NEWJPY 35,200 ( USD 221.78 )
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
LAZY ZARO Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.29 )
-
SANGREAL
Valkyrie Yukie Sakaguchi Model 2BA St.Valentine's S-DARTS Limited EditionJPY 17,600 ( USD 110.89 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.99 )
-
TRiNiDAD
LOCCHE TYPE3 Yusuke Kuniki Model 2BAJPY 13,200 ( USD 83.16 )
-
SANGREAL
Valkyrie AO ver. Yukie Sakaguchi Model S-DARTS Limited Edition 2BA 18gJPY 18,700 ( USD 117.82 )