Darts / 【Samurai】6 Silver
( 6 )
SPEC
| Category | Soft-tip Darts |
|---|---|
| Maker | Samurai |
| Materials | Tungsten 90% |
| Shape | Torpedo |
| Cut | Ring Cut , Spiral Cut , Vertical Cut , Mulch Cut |
| Length | 41.0mm |
| Weight (barrel Only) | 17.0g |
| Standard | 2BA |
| Maximum Diameter | 6.9mm |
Expected at JPY 159.37 for 1 USD.
This exchange rate is the closing price of yesterday ( 4/24 ).
The actual exchange rate will be determined when the order is paid.
Product information
The center of gravity is closer to the professional player's barrel.
Japan Review
4.00
6 Reviews
|
|
3 |
|
|
0 |
|
|
3 |
|
|
0 |
|
|
0 |
2012-03-14
This barrel is really honest. If it were a woman, she would be a Yamato Nadeshiko.
When you fly it to the place you want to fly, it flies as you want. The cut is comfortable and you will not get tired even if you throw it all the time. It is good.
4 people found this helpful
2012-03-03
I think it is a thin barrel for a samurai.
In my opinion, it is very comfortable to use and the cut lasts well because of the ring cut.
2 people found this helpful
2012-03-07
I feel that the change in the center of gravity has increased stability.
I think that the ball has started to fly away, whereas it used to fly away.
2 people found this helpful
2012-03-04
Very straightforward straight barrel. The center of gravity is in the center and the cut is surprisingly thin. It is also heavy, so it is suitable for those who can swing firmly with 4 fingers.
1 people found this helpful
2012-03-07
It is an easy to throw and easy to fly barrel. The grip is also very good.
1 people found this helpful
DARTS Ranking
-
TRiNiDAD
KID TYPE4 Tomoya Goto Model 2BA S-DARTS Limited EditionJPY 15,400 ( USD 96.62 )
-
TRiNiDAD
LAZY TYPE2 Akimune Matsuyoshi Model 2BAJPY 14,300 ( USD 89.72 )
-
set0201 JPY 999 ( USD 6.27 )
-
TARGET
RISING SUN G10 HARUKI MURAMATSU Model S-DARTS Limite Edition 2BA 210498JPY 17,300 ( USD 108.54 )
-
TARGET
JAPAN CONSTRUCTORS CHAMPION 2025 RISING SUN GEN10 HARUKI MURAMATSU MODEL 210821JPY 29,800 ( USD 186.97 )
-
set0211 JPY 5,999 ( USD 37.64 )